Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wykupić korzystnie ziemię na własność

02 lutego 2010 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

W przyszłym roku tracą moc przepisy o bonifikatach przy przekształceniu użytkowania wieczystego. Podpowiadamy, jak z nich jeszcze skorzystać

Wykupić, nie wykupić? To dylemat, przed którym stoi wielu użytkowników wieczystych. Być może podjęcie decyzji ułatwi im wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 stycznia 2010 r. Sędziowie zdecydowali, że jeszcze tylko przez 18 miesięcy będą obowiązywać korzystne dla użytkowników bonifikaty przy wykupie (okres ten liczy się od daty publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw). Potem przepisy w ich sprawie stracą ważność, a ich miejsce mają zająć nowe.

TK uznał bowiem, że nie można narzucać ustawą właścicielowi (czyli samorządom i Skarbowi Państwa) obowiązkowych upustów podczas wykupu. Chodzi o art. 4 ust. 8 i 9 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (DzU z 2005 r. nr 175, poz. 1459 ze zm.; dalej: ustawa).

Kiedy konkretnie przepisy stracą ważność? Dokładnie nie wiadomo, bo wyroku TK jeszcze nie opublikowano (druk nastąpi lada dzień). Będzie to jednak na przełomie sierpnia i września 2011 r.

Dwa systemy

W tej chwili można przekształcić użytkowanie wieczyste we własność na dwa sposoby. Pierwszy opiera się na ustawie z 29 lipca 2005 r. Drugi wiąże się z tym, że w części miast (przede wszystkim tych dużych) przyjęto uchwały, które przewidują możliwość wykupu. Często zawierają one korzystniejsze bonifikaty od tych z ustawy, wynoszące niejednokrotnie nawet od 90 do 95 proc. opłaty. To od użytkownika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8538

Spis treści
Zamów abonament