Jak wykupić korzystnie ziemię na własność
W przyszłym roku tracą moc przepisy o bonifikatach przy przekształceniu użytkowania wieczystego. Podpowiadamy, jak z nich jeszcze skorzystać
Wykupić, nie wykupić? To dylemat, przed którym stoi wielu użytkowników wieczystych. Być może podjęcie decyzji ułatwi im wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 stycznia 2010 r. Sędziowie zdecydowali, że jeszcze tylko przez 18 miesięcy będą obowiązywać korzystne dla użytkowników bonifikaty przy wykupie (okres ten liczy się od daty publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw). Potem przepisy w ich sprawie stracą ważność, a ich miejsce mają zająć nowe.
TK uznał bowiem, że nie można narzucać ustawą właścicielowi (czyli samorządom i Skarbowi Państwa) obowiązkowych upustów podczas wykupu. Chodzi o art. 4 ust. 8 i 9 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (DzU z 2005 r. nr 175, poz. 1459 ze zm.; dalej: ustawa).
Kiedy konkretnie przepisy stracą ważność? Dokładnie nie wiadomo, bo wyroku TK jeszcze nie opublikowano (druk nastąpi lada dzień). Będzie to jednak na przełomie sierpnia i września 2011 r.
Dwa systemy
W tej chwili można przekształcić użytkowanie wieczyste we własność na dwa sposoby. Pierwszy opiera się na ustawie z 29 lipca 2005 r. Drugi wiąże się z tym, że w części miast (przede wszystkim tych dużych) przyjęto uchwały, które przewidują możliwość wykupu. Często zawierają one korzystniejsze bonifikaty od tych z ustawy, wynoszące niejednokrotnie nawet od 90 do 95 proc. opłaty. To od użytkownika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta