Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można żądać zwrotu zapłaty za naprawienie szkód wyrządzonych przez podwładnego

02 lutego 2010 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Pracodawca odpowiada za szkody wyrządzone przez jego pracownika osobom trzecim przy wykonywaniu przez niego obowiązków służbowych. Ma jednak roszczenie regresowe wobec tego zatrudnionego

Jeśli pracownik wyrządzi przy wykonywaniu swych obowiązków szkodę osobie trzeciej, to wówczas zobowiązanym do zapłaty odszkodowania jest jego pracodawca.

Jednak podwładny odpowiada wobec pracodawcy, który naprawił tą szkodę, według zasad określających odpowiedzialność materialną pracowników (art. 120 § 2 k.p.).

Oznacza to, że po naprawieniu szkody przez pracodawcę, pracownik ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą tylko wówczas, gdy zachodzą podstawy do powstania tej odpowiedzialności określone w kodeksie pracy.

Ograniczony zakres

Ponadto także w tym przypadku jest to odpowiedzialność o ograniczonym zakresie. To ograniczenie odpowiedzialności pracownika zachodzi w sytuacji, gdy wyrządził on szkodę przy wykonywaniu swoich obowiązków z winy nieumyślnej, co jest zdarzeniem najczęstszym.

Wynika to z treści art. 115 k.p., który ogranicza odpowiedzialność zatrudnionego tylko do rzeczywistej straty i tylko do normalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8538

Spis treści
Zamów abonament