Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Produkt musi być sprawdzony przed wprowadzeniem go na rynek

02 lutego 2010 | Dobra firma | Zofia Jóźwiak
źródło: Rzeczpospolita

Aby naklejka CE znalazła się towarze, musi on spełniać określone wymagania. Czasem poświadcza to sam producent, innym razem konieczny jest udział jednostki certyfikującej i przeprowadzenie badań laboratoryjnych

Obowiązek oznakowania CE dotyczy m.in. maszyn, wyrobów elektrycznych i elektronicznych, urządzeń ciśnieniowych, gazowych, zabawek, a nawet jachtów.

Umieszczenie na wyrobie tego znaku (a niekiedy także numeru jednostki notyfikowanej, która przeprowadziła badanie) możliwe jest dopiero po spełnieniu przez wyrób tzw. wymagań zasadniczych związanych z bezpieczeństwem użytkowników oraz po poddaniu go odpowiednim procedurom oceny zgodności.

Polskich przepisów na ten temat trzeba szukać w ustawie o systemie oceny zgodności z 30 sierpnia 2002 r. (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 204 poz. 2087 ze zm.).

Natomiast unijne regulacje znajdują się w dyrektywach i wydanych na ich podstawie polskich rozporządzeniach. Szczegółowe wymagania są zaś zawarte w konkretnych normach publikowanych w Monitorze Polskim.

Obowiązek sprawdzenia opisany w dyrektywach

To producent musi się dowiedzieć, czy jego wyrób podlega normom zharmonizowanym i oznakowaniu. Obowiązki dotyczące sprawdzenia poszczególnych wyrobów są opisane w dyrektywach. Z dyrektywy o wytwarzanych przez niego wyrobach dowie się, jakich konkretnie formalności musi dopełnić, żeby uzyskać CE.

Niekiedy potrzebny jest udział jednostek certyfikujących oraz badania przeprowadzone w notyfikowanym, specjalistycznym laboratorium.

W innych przypadkach producent na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8538

Spis treści
Zamów abonament