Produkt musi być sprawdzony przed wprowadzeniem go na rynek
Aby naklejka CE znalazła się towarze, musi on spełniać określone wymagania. Czasem poświadcza to sam producent, innym razem konieczny jest udział jednostki certyfikującej i przeprowadzenie badań laboratoryjnych
Obowiązek oznakowania CE dotyczy m.in. maszyn, wyrobów elektrycznych i elektronicznych, urządzeń ciśnieniowych, gazowych, zabawek, a nawet jachtów.
Umieszczenie na wyrobie tego znaku (a niekiedy także numeru jednostki notyfikowanej, która przeprowadziła badanie) możliwe jest dopiero po spełnieniu przez wyrób tzw. wymagań zasadniczych związanych z bezpieczeństwem użytkowników oraz po poddaniu go odpowiednim procedurom oceny zgodności.
Polskich przepisów na ten temat trzeba szukać w ustawie o systemie oceny zgodności z 30 sierpnia 2002 r. (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 204 poz. 2087 ze zm.).
Natomiast unijne regulacje znajdują się w dyrektywach i wydanych na ich podstawie polskich rozporządzeniach. Szczegółowe wymagania są zaś zawarte w konkretnych normach publikowanych w Monitorze Polskim.
Obowiązek sprawdzenia opisany w dyrektywach
To producent musi się dowiedzieć, czy jego wyrób podlega normom zharmonizowanym i oznakowaniu. Obowiązki dotyczące sprawdzenia poszczególnych wyrobów są opisane w dyrektywach. Z dyrektywy o wytwarzanych przez niego wyrobach dowie się, jakich konkretnie formalności musi dopełnić, żeby uzyskać CE.
Niekiedy potrzebny jest udział jednostek certyfikujących oraz badania przeprowadzone w notyfikowanym, specjalistycznym laboratorium.
W innych przypadkach producent na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta