Gmina też może bronić swej czci i wizerunku
Dobra osobiste przysługują nie tylko osobom fizycznym, ale także prawnym. Wynika z tego, że również jednostki samorządu terytorialnego mogą się domagać ich ochrony
Katalog dóbr osobistych i możliwości ich ochrony regulują przede wszystkim przepisy ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – kodeks cywilny (DzU nr 16, poz. 93 ze zm.). W art. 23 wymienia ona takie dobra osobiste człowieka jak chociażby zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji.
Katalog ten jest otwarty, a co za tym idzie – dóbr osobistych jest o wiele więcej, niż wskazuje przepis. Art. 43 kodeksu nakazuje stosować przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych odpowiednio do osób prawnych.
Nie oznacza to jednak, że wszystkim dobrom osobistym osoby fizycznej odpowiadają analogiczne dobra osobiste osoby prawnej.
Nazwa, herb, nietykalność
Oczywiste jest, że gminy nie dysponują takimi dobrami osobistymi jak chociażby zdrowie, swoboda sumienia, cześć czy nazwisko....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta