Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezsilna reguła wydatkowa

02 lutego 2010 | Ekonomia | Mirosław Gronicki Janusz Jankowiak
Zastosowanie proponowanej przez premiera kotwicy  dotyczyłoby tylko 1/4 wydatków budżetu. ∑
źródło: Rzeczpospolita
Zastosowanie proponowanej przez premiera kotwicy dotyczyłoby tylko 1/4 wydatków budżetu. ∑

Tylko eliminacja części zadań oraz wprowadzenie mechanizmu konkurencji w sektorze publicznym może skutecznie ograniczyć wydatki budżetowe

Premier Donald Tusk wraz z ministrem finansów Jackiem Rostowskim przedstawili autorskie propozycje konsolidacji systemu finansów publicznych. Jednym z dwóch, obok lepszego zarządzania płynnością w sektorze publicznym, najważniejszych pomysłów dających szybkie efekty w postaci poprawy pozycji fiskalnej jest propozycja reguły wydatkowej dla sztywnych wydatków budżetu. Mają one z roku na rok rosnąć nie więcej niż o wskaźnik inflacji + 1 pkt proc.

Pierwszy podobną regułę wydatkową zaproponował Marek Belka już w 2001 r. Bez odpowiedniego oprzyrządowania ustawowego jej rola w negocjacjach budżetowych pomiędzy ministerstwem finansów a dysponentami środków budżetowych była jednak minimalna.

Można też wymieniać inne stosowane już w przeszłości sposoby ograniczania wydatków. I tak w roku 2005 ustawowo zlikwidowano środki specjalne (wydawane następnie przez dysponentów np. na premie dla pracowników). Pomogło to zmniejszyć nieco wydatki. Tyle że w kolejnych latach dysponenci znaleźli inne źródła finansowania zadań.

Podobne przykłady można mnożyć, a wniosek wydaje się nam dość oczywisty....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8538

Spis treści
Zamów abonament