Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbiorniki mogą nie wystarczyć

02 lutego 2010 | Kraj | Agnieszka Niewińska Józef Matusz korespondenci Rzeczpospolitej
Aby nie doszło do powodzi, trzeba kruszyć zatory lodowe. Na zdjęciu kapitan Marek Siudym dowodzący lodołamaczem „Lew” na Wiśle w Gdańsku
autor zdjęcia: Beata Kitowska
źródło: Fotorzepa
Aby nie doszło do powodzi, trzeba kruszyć zatory lodowe. Na zdjęciu kapitan Marek Siudym dowodzący lodołamaczem „Lew” na Wiśle w Gdańsku

Najniebezpieczniejsze są zatory lodowe – ostrzegają hydrolodzy. A gdy się nagle ociepli, może dojść do powodzi

Nad Soliną w Bieszczadach szykują się na powódź. Spuszczają wodę do Sanu z największego sztucznego zbiornika w kraju, by mógł po nagłym ociepleniu przyjąć wielką wodę.

– Obliczamy, że w śniegu jest ok. 60 mln metrów sześciennych wody, zbiornik w Solinie będzie miał rezerwę na ok. 70 mln metrów sześciennych – uspokaja Piotr Walko, dyrektor techniczny zarządu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce.

Gorzej mają mieszkańcy południowo-zachodniego Podkarpacia. Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło, tłumaczy: – To specyfika podgórskich terenów, a jak się uzbiera nadmiar śniegu, to nieuregulowane rzeki nie są w stanie przyjąć tyle wody.

Zapewnia, że w ostatnich latach wiele zrobiono, by zabezpieczyć się przed powodzią. W Jaśle za 20 mln wybudowano wał. W planach był też zbiornik Kąty-Myscowa, ale minister rozwoju regionalnego wykreśliła go z listy strategicznych projektów przeciwpowodziowych. – Skończyło się na planach – oburza się Pankiewicz.

Na kłopoty z roztopami szykują się najbardziej narażone na lokalne podtopienia gminy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8538

Spis treści
Zamów abonament