Skazanie uzasadnia zwolnienie
Popełnienie przez pracownika samorządowego przestępstwa, jeżeli zostało to stwierdzone prawomocnym wyrokiem, uzasadnia rozwiązanie stosunku pracy z jego winy i bez wypowiedzenia
Zgodnie z treścią art. 6 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.) pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie wyboru (np. wójt, członek zarządu powiatu) lub powołania (np. skarbnik, zastępca wójta) może być osoba, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Ust. 3 pkt 2 omawianego artykułu powtarza ten zapis w stosunku do pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na stanowisku urzędniczym, a art. 6 ust. 4 w stosunku do tych, którzy na podstawie umowy o pracę są zatrudnieni na kierowniczych stanowiskach urzędniczych.
W konsekwencji stwierdzić należy, że osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe nie mogą być zatrudnione na podstawie wyboru, powołania oraz umowy o pracę w urzędach gmin (marszałkowskich), starostwach powiatowych, samorządowych jednostkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta