Nie daj się naciągnąć przy remoncie
Jeżeli firma remontująca mieszkanie opóźnia się z wykonaniem prac tak bardzo, że niemożliwe jest, żeby zdołała je ukończyć w umówionym czasie, możesz odstąpić od umowy i powstrzymać się z wypłatą wynagrodzenia
Rz: Czy muszę zawierać z wykonawcą prac remontowo-budowlanych pisemną umowę, czy ustne ustalenia są tak samo ważne i tak samo skutecznie można je egzekwować?
Tomasz Kurek: Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego umowa o roboty budowlane powinna być zawarta na piśmie, jednak brak tej formy nie powoduje jej nieważności.
Warto wiedzieć, że umowa o wykonanie prac remontowo-budowlanych w sprawach o mniejszym zakresie nie musi być oparta na projekcie, co jest warunkiem uznania za umowę o roboty budowlane w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wobec tego forma pisemna nie jest niezbędna dla ważności umowy o prace remontowo-budowlane.
Ale z punktu widzenia możliwości dochodzenia roszczeń udowodnienie przed sądem szczegółów umowy zawartej ustnie będzie jednak bardzo trudne. Dlatego wskazane jest zawarcie takiej umowy w formie pisemnej.
Jak bardzo zlecający prace może ingerować w kompetencje wykonawcy, który np. mówi, że czegoś nie da się zrobić tak, jak zaplanował to inwestor?
Uzgodnienia dotyczące zakresu i sposobu wykonania prac powinny nastąpić przed ich rozpoczęciem. Wykonawca nie ma kompetencji wynikających z prawa, lecz z umowy. Ma raczej obowiązki wynikające z norm technicznych, z wiedzy technicznej i sztuki wykonywania prac. Należy takie obowiązki jasno wskazać w umowie i zadbać o sprawdzanie, czy są prawidłowo wykonywane, albo przez osobisty nadzór,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta