Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy w czołówce telemaniaków

06 kwietnia 2010 | Ekonomia | Magdalena Lemańska
Oglądamy bardzo dużo telewizji, a szczególną sympatią darzymy filmy i seriale.  Największym hitem wiosennych ramówek jest serial „Blondynka”.
źródło: Rzeczpospolita
Oglądamy bardzo dużo telewizji, a szczególną sympatią darzymy filmy i seriale. Największym hitem wiosennych ramówek jest serial „Blondynka”.
Wiesław Godzic - profesor, medioznawca
autor zdjęcia: Sławomir Mielnik
źródło: Fotorzepa
Wiesław Godzic - profesor, medioznawca

Oglądamy więcej telewizji, niż wynosi średnia europejska, choć daleko nam do Amerykanów. Na świecie, podobnie jak w Polsce, czas średni spędzany dziennie przed telewizorem rośnie, w 2009 r. wynosił 3 godziny i 12 minut. Największą popularnością cieszą się seriale

Na tle danych dla świata, a nawet tylko dla Europy, średni dzienny czas oglądania telewizji w Polsce wypada imponująco – wyliczone przez AGB Nielsen Media Research cztery godziny w 2009 roku to dużo powyżej średniego wskaźnika globalnego, który w ubiegłym roku wynosił według Eurodata TV World-wide 3 godziny i 12 minut. Dużo mniej telewizji oglądają od nas np. Skandynawowie (Finowie – 2 godz. 50 min, Norwegowie – 2 godz. 54 min) i Niemcy (3 godz. 32 min).

W swoim raporcie Eurodata TV Worldwide brała pod uwagę Amerykę Płn., większość krajów Ameryki Płd., całą Europę, Egipt, RPA, Australię, Indie, Chiny i Rosję. Jak się okazuje, rekordzistami w siedzeniu przed telewizorem są Amerykanie, bo średnio spędzają w ten sposób aż 4 godz. i 40 min. Tylko o minutę niższy wskaźnik ma Bliski Wschód. Najmniej intensywnie telewizję ogląda się natomiast w rejonie Azji i Pacyfiku, gdzie statystyczny widz spędza przed telewizorem 2 godziny i 41 minut na dobę.

Tendencja jest jednak wszędzie ta sama – i w Polsce, i na świecie oglądamy telewizji coraz więcej, bo – po pierwsze – dzięki rozwojowi stacji tematycznych mamy coraz większy wybór kanałów i programów (jak policzyła działająca na rzecz Komisji Europejskiej baza danych Mavise, w samej Europie ruszyło w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8591

Spis treści
Zamów abonament