Zastaw nie zawsze jest skuteczny
Jeśli w czasie trwania zastawu rejestrowego została wszczęta egzekucja komornicza, zastawnik nie może go przejąć
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 25 marca 2010 r. W sprawie, której on dotyczy, zastaw rejestrowy został ustanowiony w umowie ze stycznia 2002 r. na rzecz poprzednika prawnego PKO Banku Hipotecznego SA jako zabezpieczenie spłaty kredytu w kwocie 4,5 mln euro udzielonego spółce z o.o. FPB. Przedmiotem zastawu było 99 proc. udziałów w FPB Media sp. z o.o.
Umowa zastawnicza przewidywała dla banku przejęcie przedmiotu zastawu na własność.
Bank chce zwolnienia spod egzekucji
Ponieważ kredyt nie był spłacany, bank wypowiedział umowę kredytu, zapowiedział przejęcie przedmiotu zastawu, a następnie złożył oświadczenie o przejęciu go na własność, czyli praktycznie o przejęciu spółki. Przesłał informację o tym do kredytobiorcy.
Bank przejął przedmiot zastawu wedle ceny nominalnej wskazanej w umowie zastawniczej i zaksięgował na spłatę długu równowartość 1,5 mln euro. Po dokonaniu wyceny wartości udziałów skorygował jednak zapisy księgowe na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta