Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prawidłowo wypełnić PIT-36 i PIT-36L

12 kwietnia 2010 | Dobra firma | Przemysław Wojtasik

Już tylko 19 dni zostało przedsiębiorcom na rozliczenie się z fiskusem za ubiegły rok. Jeśli podatek płacą według skali, wypełnią PIT-36, gdy wybrali 19-proc. stawkę liniową, to właściwy jest formularz PIT-36L

I pierwsi, i drudzy identycznie rozliczają przychody i koszty z działalności. Różnica pojawi się przy obliczaniu podstawy opodatkowania. Przedsiębiorcy rozliczający się według skali mogą bowiem skorzystać z ulg, np. odliczenia darowizn. Liniowcy odliczą od dochodu tylko składki na ubezpieczenia społeczne.

Inaczej też oblicza się podatek. Właściciel firmy rozliczający się na PIT-36 sprawdza, w jakim jest progu, i oblicza podatek według skali (18 lub 32 proc.). Liniowiec płaci 19 proc. od podstawy opodatkowania (czyli dochodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne). Nie odlicza kwoty zmniejszającej podatek, może pomniejszyć go jedynie o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Może też podzielić się 1 proc. podatku z wybraną organizacją pożytku publicznego.

Wypełnianie formularza zaczynamy od podania NIP i roku rozliczenia. Potem w PIT-36 informujemy o sposobie, w jaki chcemy rozliczyć się z fiskusem, np. wspólnie z małżonkiem. Te możliwości nie przysługują przedsiębiorcy płacącemu podatek liniowy, on musi złożyć zeznanie indywidualnie.

W części A obu formularzy wpisujemy urząd skarbowy, do którego je przekazujemy (właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku). Informujemy też, czy pierwszy raz składamy zeznanie, czy robimy jego korektę.

Część B przeznaczona jest na dane podatnika, a część C na informacje dodatkowe, np. o tym, czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament