Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O niebezpieczeństwie trzeba szybko powiadomić

12 kwietnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Pracownik uznał, że obsługiwana przez niego koparka po powrocie z serwisu nadal źle działa i stanowi zagrożenie dla zdrowia jego i innych osób pracujących na budowie. Dlatego przestał pracować i natychmiast powiedział o tym przełożonemu. Jak się jednak okazało, ocena stopnia zagrożenia nie była słuszna. Urządzenie nie działało prawidłowo, ale nie było aż tak niebezpieczne dla ludzi. Czy możemy go ukarać?

Nie. W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają BHP i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Pracodawca natomiast ma obowiązek zapewnić, aby maszyny i urządzenia były dla pracowników bezpieczne i uwzględniały zasady ergonomii.

Błędna ocena zagrożenia w sytuacji, gdy urządzenie faktycznie nie działało prawidłowo, o czym podwładny bezzwłocznie powiadomił, nie powinna być zakwalifikowana jako naruszenie obowiązku świadczenia pracy i przez to stanowić podstawy do ukarania.

Podstawa prawna:

– art. 210 i art. 215 kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

Brak okładki

Wydanie: 8596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament