Duplikat faktury pozwala odliczyć VAT i ująć koszty
Jeżeli oryginał faktury ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy wystawia ją ponownie zgodnie z danymi zawartymi w kopii
Zasada ta dotyczy także faktur korygujących. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia.
Mimo że sprzedawca posiada kopię faktury pierwotnej lub korygującej, to duplikat wystawiany jest w dwóch egzemplarzach – oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.
Zasady te wynikają z rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 212, poz. 1337 ze zm.)
Gdy nie dotrze do adresat
aW praktyce najczęściej występuje sytuacja, kiedy to faktura pierwotna nigdy nie dociera do adresata. Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 23 listopada 2009 r. (IPPP3/443-794/09-4/KG).
Z pytaniem zwróciła się spółka jawna. Prowadzi ona działalność w zakresie programowania.
Podatek dochodowy obliczany jest na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Spółka ta 15 sierpnia 2009 r. otrzymała duplikat faktury wystawiony 9 sierpnia tego roku. Przyczyną było nieotrzymanie oryginału faktury z 8 kwietnia 2008 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta