Czy każde nabycie wierzytelności korzysta ze zwolnienia z VAT
Nabycie wierzytelności w celu jej windykacji jest usługą ściągania długów opodatkowaną 22 proc. VAT, czy może usługą obrotu wierzytelnościami zwolnioną z tego podatku?
Kwestia ta od lat budzi kontrowersje. Niedługo na ten temat powinien wypowiedzieć się siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Nad problemem rozliczenia takiej czynności pochyli się także Europejski Trybunał Sprawiedliwości, na wniosek niemieckiego sądu.
Wątpliwości do wyjaśnienia
Opodatkowanie VAT nabycia wierzytelności to temat kontrowersyjny zarówno w Polsce, jak i w niektórych innych krajach Unii Europejskiej. Z uwagi na dość skomplikowaną naturę tego typu transakcji pojawiają się istotne trudności przy określaniu ról jej uczestników, charakteru i wartości świadczeń.
W szczególności nie jest jasne, czy można tu mówić o usłudze, jaki charakter ma ta czynność, jak skalkulować podstawę opodatkowania. Wiąże się to z poważnym ryzykiem podatkowym dla stron tej operacji. W najbliższym czasie można jednak liczyć na wyjaśnienie przynajmniej części tych wątpliwości.
Z podatkiem czy bez
W Polsce kwestia opodatkowania VAT nabycia wierzytelności jest przedmiotem licznych sporów między podatnikami a organami skarbowymi, które często kończą się przed sądami administracyjnymi.
Podatnicy twierdzą zazwyczaj, że usługa nabycia wierzytelności – niemająca charakteru faktoringu – bez względu na dalsze losy tej wierzytelności jest usługą obrotu wierzytelnościami zwolnioną z VAT. Z kolei organy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta