Dochodzenie sprawiedliwości czasem sporo kosztuje
Osoby niezadowolone z decyzji wydanej przez urzędników mogą wnieść skargę do sądu administracyjnego. Niestety, trzeba będzie uiścić od niej wpis sądowy, a ten najczęściej zależy od wartości przedmiotu sporu
Z prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wynika, że uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny.
Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.
Organ ten przekazuje skargę sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie 30 dni od dnia jej wniesienia.
Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać: wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności; oznaczenie organu, którego działania lub bezczynności skarga dotyczy; określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego.
Wpis i opłata
Samo przygotowanie skargi to jednak za mało. Trzeba pomyśleć jeszcze o kosztach sądowych. Obejmują one opłaty sądowe i zwrot wydatków.
Opłatami sądowymi są wpis i opłata kancelaryjna.
Z kolei do wydatków zalicza się w szczególności:
- należności tłumaczy i kuratorów ustanowionych w danej sprawie,
- koszty ogłoszeń oraz diety i koszty podróży należne sędziom i pracownikom sądowym z powodu wykonania czynności sądowych poza budynkiem sądowym, określone w odrębnych przepisach.
Co do zasady do uiszczenia kosztów sądowych obowiązany jest ten,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta