Jak ustalić wartość zakupionej nieruchomości
Po zakupie nieruchomości, która ma być składnikiem majątku trwałego, trzeba ustalić jej wartość początkową. Nie zawsze jest to proste
Mówiąc o zakupie nieruchomości, często myśli się wyłącznie o budynku lub też o budynku i gruncie, z którym jest on związany. Tymczasem ze względów podatkowych trzeba, a niejednokrotnie także warto, przyjrzeć się przedmiotowi takiej transakcji bardziej szczegółowo.
W razie zakupu nieruchomości komercyjnej należy odpowiednio wydzielić środki trwałe składające się na nią oraz przypisać właściwą im część ceny nabycia. Przy okazji operacja ta może prowadzić do wymiernych korzyści podatkowych.
Odpowiednie działania najlepiej podjąć już na etapie planowania inwestycji/transakcji (aby zadbać o odpowiednie informacje lub zapisy w umowie) albo też po zakupie, jednak przed wprowadzeniem środka trwałego do ewidencji podatkowej.
Podstawa amortyzacji podatkowej
Zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych przedsiębiorcy wykorzystujący nieruchomości i inne środki trwałe w działalności gospodarczej uprawnieni są do uwzględniania w kosztach podatkowych odpisu z tytułu ich amortyzacji (art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, art. 22 ust. 8 ustawy o PIT).
Przepisy uzależniają jednak prawo do rozpoznawania tych kosztów od wprowadzenia nabytego majątku trwałego do ewidencji podatkowej (art. 16h ust. 1ustawy o CIT art. 22h ust. 1 ustawy o PIT).
Z kolei podstawę amortyzacji stanowi wartość początkowa środka trwałego, którą – w razie zakupu – jest cena...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta