Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadpłata do zwrotu z oprocentowaniem

17 maja 2010 | Dobra firma | Wojciech Matuszczak

Dość powszechną praktyką organów podatkowych jest pomijanie naliczania oprocentowania przy rozstrzyganiu sprawy o stwierdzenie lub zwrot nadpłaty. Jest to efekt błędnego stosowania przepisów traktujących o oprocentowaniu nadpłaty

Także niskiej świadomości podatników o przysługujących im prawach.

Jedno świadczenie

Gdy wysokość uiszczonego świadczenia pieniężnego na rzecz organu podatkowego przekracza wielkość wynikającą z przepisów prawa podatkowego, powstaje zobowiązanie z tytułu nadpłaty. Pojawia się tu z jednej strony obowiązek zwrotu, a z drugiej uprawnienie do jego otrzymania.

Ordynacja podatkowa (dalej op) nie zawiera definicji nadpłaty, a jedynie wylicza kwoty, które uważane są za nadpłatę, zatem zobowiązanie z tytułu nadpłaty powstać może jedynie w tych sytuacjach.

Podatnik ma prawo nie tylko do uzyskania zwrotu kwot, które uznawane są za nadpłatę, ale również do ich oprocentowania. Przy czym nadpłata i oprocentowanie łącznie stanowią jedno świadczenie, tj. kwotę zwrotu. Obowiązek oprocentowania nadpłaty jest jedynie elementem konstrukcyjnym stosunku prawnego zobowiązania z tytułu nadpłaty.

Nie zawsze z odsetkami

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że z art. 78 § 1 op można wyczytać zasadę, że nadpłaty podlegają oprocentowaniu. Jednak treść tego przepisu jest myląca. Jak podkreśla się w literaturze przedmiotu, w istocie należy go czytać następująco: w przypadku gdy nadpłata podlega oprocentowaniu, jej wysokość jest równa odsetkom za zwłokę.

O tym czy nadpłata podlega oprocentowaniu, decydują § 3 i 5 art. 78 op,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8624

Spis treści
Zamów abonament