Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki odmowy ślubowania

17 maja 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Takie zachowanie oznacza dla radnego zrzeczenie się mandatu. Taki sam skutek ma w przypadku wójta. W wypadku urzędników samorządowych konsekwencją jest brak możliwości zatrudnienia

Ślubowanie składają nie tylko gminni radni. Uroczysta przysięga towarzyszy również objęciu urzędu przez wójta, który rozpoczyna urzędowanie czy to na skutek wyborów terminowych, czy też przedterminowych.

Obowiązkowe ślubowanie dla wszystkich urzędników samorządowych wprowadziła też ustawa o pracownikach samorządowych.

Wójt i radni

Jak podkreśla Stefan Płażek w komentarzu do art. 23a ustawy o samorządzie gminnym (www.lexpolonica.pl), złożenie ślubowania należy zaliczyć do kategorii aktów solennych charakteryzujących się tym, że uczynione w nich zobowiązania mają charakter ogólny i w zasadzie nie stanowią podstawy do dochodzenia pod adresem składających je osób roszczeń ani też w razie ich złamania – do stosowania konkretnych sankcji.

O tym, w jaki sposób składają ślubowanie radni gminy, mówi art. 23a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z tym przepisem ślubowanie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu jego roty wywołani kolejno radni powstają i wypowiadają jedno słowo: „Ślubuję”, które mogą uzupełnić zdaniem: „Tak mi dopomóż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8624

Spis treści
Zamów abonament