Kiedy różnice kursowe korygują wartość inwestycji
Znaczna część inwestycji w nieruchomości przeznaczone na wynajem jest finansowana kredytem lub pożyczką w walucie obcej. W konsekwencji pojawia się problem różnic kursowych
Zasady podatkowego rozliczenia różnic kursowych związanych z finansowaniem środków trwałych zostały określone w odrębnym przepisie, a mimo to są źródłem wielu problemów, zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych inwestycjach. Z tego względu warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej przed rozpoczęciem inwestycji i uruchomieniem jej finansowania.
Korekta wartości inwestycji
Zgodnie z art. 16g ust. 5 ustawy o CIT (w ustawie o PIT odpowiednikiem tego przepisu jest art. 22g ust. 5) cenę nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania ich do używania. Mimo jednoznacznego – i niezmienionego od lat – brzmienia w praktyce przepis przysparza problemów spowodowanych stanowiskiem organów podatkowych, jakie prezentują one od zmiany przepisów ustawy o CIT w 2007 r.
Stanowisko organów, zapoczątkowane pismem Ministerstwa Finansów opubl. w Biuletynie Skarbowym nr 5/07, sprowadza się do uznania, że wbrew językowemu (i utrwalonemu w wieloletniej praktyce) brzmieniu analizowanego przepisu na wartość początkową aktywów wpływają jedynie zrealizowane (przy spłacie) różnice kursowe.
Organy odwołują się przy tym do wprowadzonej od 2007 r. możliwości dwojakiego (podatkowego i rachunkowego) rozliczania różnic kursowych i twierdzą, że podatnicy, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta