Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tajemnica akt Stasi – polski ślad

05 czerwca 2010 | Plus Minus | Władysław Bułhak
źródło: Rzeczpospolita

Służby specjalne PRL przez cały rok 1989 metodycznie przygotowywały się do włączenia w struktury nowego demokratycznego państwa. Nie wszystko jednak przebiegało bezboleśnie. Szczególny niepokój przy ul. Rakowieckiej w Warszawie budziły wydarzenia w Niemczech, a zwłaszcza los dokumentacji wywiadu Stasi znanego jako HVA (Hauptvervaltung Afklärung). Podwładni osławionego Markusa Wolfa wiedzieli bowiem niebezpiecznie dużo o działaniach wywiadu PRL na terenie Niemiec.

***

Perspektywa przemian demokratycznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej stawiała przed kierownictwem MSW PRL pytania o możliwe kierunki dalszego rozwoju wypadków. W rozważanych scenariuszach największe znaczenie miała szeroko rozumiana kwestia niemiecka. Nie wykluczano co prawda, że zjednoczone Niemcy mogą się stać w przyszłości sojusznikiem i pośrednikiem Polski w drodze do wspólnej Europy. Bardziej realna wydawała się jednak – jak pisano w tajnych analizach – perspektywa „regermanizacji naszych ziem północnych i zachodnich i odbudowy wielomilionowej i silnej ekonomicznie mniejszości niemieckiej na tych ziemiach”, ze wszystkimi tego możliwymi skutkami, łącznie z rewizją granic.

Zakładano...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8640

Spis treści
Zamów abonament