Meczet, pediatra i radykalni islamiści
Wbrew zapewnieniom prezesa Ligi Muzułmańskiej w RP MSWiA nie wie, kto finansuje budowę Centrum Kultury Islamu w Warszawie
O Samirze Ismailu zrobiło się głośno wiosną tego roku, kiedy okazało się, że organizacja, której przewodniczy – Liga Muzułmańska w RP – buduje meczet na warszawskiej Ochocie.
Ismailem zainteresowały się media, którym opowiadał o sobie i swojej rodzinie. Do Polski przyjechał z Kuwejtu w 1986 r. na studia medyczne. Pracuje jako pediatra.
W 2004 r. wraz ze 100 innymi muzułmanami zarejestrował Ligę Muzułmańską w RP. W jej władzach – oprócz Alego Abiego Issy, imama z Wrocławia – znaleźli się przeważnie lekarze pochodzenia arabskiego. Liga działa niezależnie od Muzułmańskiego Związku Religijnego, skupiającego głównie polskich Tatarów.
Jak wyjaśniał Ismail, nową organizację imigranci utworzyli ze względu na różnice w wyznawanych szkołach islamu. Statut Związku zakłada, iż członkowie będą wyznawcami szkoły hanefickiej, a Liga miała być otwarta także na szkołę malikicką i szaficką.
Liczący ok. 5 tys. członków Muzułmański Związek Religijny od lat walczy w urzędzie miasta o zwrot przedwojennej działki na Ochocie, na której jeszcze przed wojną planował budowę meczetu.
Liga Muzułmańska w RP, licząca w Warszawie ok. 200 członków, wybrała inną drogę – kupiła nową działkę od prywatnego inwestora.
Szybko uzyskała pozwolenia i przystąpiła do budowy trzypiętrowego Ośrodka Kultury Muzułmańskiej, określanego także jako Centrum Kultury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta