Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Meczet, pediatra i radykalni islamiści

05 czerwca 2010 | Kraj | Agnieszka Rybak Aleksandra Rybińska
Pikieta przeciwko budowie meczetu, 27 marca w Warszawie
autor zdjęcia: Przemek Wierzchowski
źródło: Fotorzepa
Pikieta przeciwko budowie meczetu, 27 marca w Warszawie
Centrum Kultury Islamu  ma stanąć w dzielnicy Ochota
źródło: projekt kaps architekci
Centrum Kultury Islamu ma stanąć w dzielnicy Ochota

Wbrew zapewnieniom prezesa Ligi Muzułmańskiej w RP MSWiA nie wie, kto finansuje budowę Centrum Kultury Islamu w Warszawie

O Samirze Ismailu zrobiło się głośno wiosną tego roku, kiedy okazało się, że organizacja, której przewodniczy – Liga Muzułmańska w RP – buduje meczet na warszawskiej Ochocie.

Ismailem zainteresowały się media, którym opowiadał o sobie i swojej rodzinie. Do Polski przyjechał z Kuwejtu w 1986 r. na studia medyczne. Pracuje jako pediatra.

W 2004 r. wraz ze 100 innymi muzułmanami zarejestrował Ligę Muzułmańską w RP. W jej władzach – oprócz Alego Abiego Issy, imama z Wrocławia – znaleźli się przeważnie lekarze pochodzenia arabskiego. Liga działa niezależnie od Muzułmańskiego Związku Religijnego, skupiającego głównie polskich Tatarów.

Jak wyjaśniał Ismail, nową organizację imigranci utworzyli ze względu na różnice w wyznawanych szkołach islamu. Statut Związku zakłada, iż członkowie będą wyznawcami szkoły hanefickiej, a Liga miała być otwarta także na szkołę malikicką i szaficką.

Liczący ok. 5 tys. członków Muzułmański Związek Religijny od lat walczy w urzędzie miasta o zwrot przedwojennej działki na Ochocie, na której jeszcze przed wojną planował budowę meczetu.

Liga Muzułmańska w RP, licząca w Warszawie ok. 200 członków, wybrała inną drogę – kupiła nową działkę od prywatnego inwestora.

Szybko uzyskała pozwolenia i przystąpiła do budowy trzypiętrowego Ośrodka Kultury Muzułmańskiej, określanego także jako Centrum Kultury...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8640

Spis treści
Zamów abonament