Piraci z północnej Afryki
Arabowie podbili północną Afrykę w dwóch fazach. Najpierw, w latach 640 – 645, wydarli Bizantyjczykom Egipt i Trypolitanię, a następnie, w latach 698 – 709, wpadł w ich ręce dzisiejszy Maghreb. Do 714 roku proporce wyznawców Proroka powiewały już nad niemal całym Półwyspem Pirenejskim. Zajmowali też inne wyspy i porty basenu śródziemno-morskiego. Po krótkim okresie jedności wielki arabski kalifat rozpadł się jednak na dziesiątki samodzielnych bytów. W północnej Afryce wyodrębniły się i usamodzielniły Maroko, Algier oraz Tunis. We wszystkich kwitło piractwo, traktowane po części jako nader intratny interes, po części jako element nieustającej świętej wojny prowadzonej na Morzu Śródziemnym przez muzułmanów i chrześcijan.
Po opanowaniu Afryki Północnej Arabowie stosunkowo szybko wraz z nawróconymi autochtonami ruszyli na morze. Zadanie ułatwiał im fakt, że wraz z utratą afrykańskich posiadłości z tamtejszych wód wycofała się bizantyjska flota wojenna. Już w 846 roku muzułmańska ekspedycja morska spustoszyła Rzym i zagroziła Watykanowi. W 911 roku biskup Narbony uskarżał się, że nie może powrócić do Stolicy Piotrowej, gdyż przełęcze alpejskie kontrolują muzułmańscy piraci.
Do bezprecedensowego rozkwitu muzułmańskiego piractwa doszło pod koniec wieku XV, kiedy upadł Konstantynopol (1453). Osmańska Turcja stała się wtedy jedną z największych potęg świata i dynamicznie rozwijała flotę, biorąc na służbę lokalnych piratów.
W 1492 roku wojska hiszpańskich królów Ferdynanda i Izabelli zdobyły ostatni bastion muzułmanów na Półwyspie Apenińskim – Grenadę. Podbitej ludności postawiono wybór – wyrzeczenie się islamu i przyjęcie chrześcijaństwa lub wygnanie. Zdecydowana większość tzw. Maurów wybrała to drugie i udała się do Maghrebu. Do pirackich gniazd przybyli więc ludzie przepełnieni poczuciem krzywdy i pałający żądzą zemsty, a ponadto świetnie znający hiszpańskie wody i nierzadko dysponujący jeszcze wartościowymi kontaktami na lądzie.
Do Afryki Północnej zaczęli również napływać piraci ze wschodniej części Morza Śródziemnego. W miarę rozbudowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta