Podnoszenie kwalifikacji zawodowych po nowemu
Słyszałam, że mają się zmienić zasady uzupełniania kształcenia przez pracowników. Planowałam studia podyplomowe. Czy coś się zmienia w obowiązkach pracodawcy związanych z wysłaniem pracownika na uczelnię? – pyta czytelniczka.
Faktycznie Trybunał Konstytucyjny uznał, że dotychczasowe przepisy określające zasady podnoszenia kwalifikacji przez pracowników były niezgodne z konstytucją. 20 maja 2010 r. została uchwalona ustawa wprowadzająca nowe regulacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. W wyniku nowelizacji w kodeksie pracy pojawią się art. 1031 – 1036. Kodeks zawierać będzie definicję podnoszenia kwalifikacji zawodowych, zgodnie z którą będzie to zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Osoba podnosząca swoje kwalifikacje uprawniona będzie do płatnego urlopu szkoleniowego oraz do zwolnienia z całości lub części dnia pracy (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia), na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia, oraz na czas ich trwania. Pracodawca będzie mógł fakultatywnie przyznać dodatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta