Odszkodowanie za dyscyplinarkę bez składek i podatku
Dwóch pracowników rozwiązało umowy bez wypowiedzenia, ponieważ ich stanowiska pracy nie odpowiadały warunkom bhp (zagrażały zdrowiu, a nawet życiu). Jeden miał angaż bezterminowy i pracował w naszej firmie od czterech lat, drugi – terminowy dwuletni.
Byli wynagradzani pensjami zasadniczymi: pierwszy 2100 zł, drugi 1700 zł. Oprócz tego obu przysługiwała premia regulaminowa w wysokości zmiennej od 10 do 30 proc. miesięcznie. Jak obliczyć należne im odszkodowanie? Czy się je oskładkowuje i opodatkowuje?
Jeśli pracownik odchodzi bez wypowiedzenia, bo szef narusza w sposób ciężki swoje podstawowe obowiązki (tu niezapewnianie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy), to przysługuje mu w zamian odszkodowanie (art. 55 § 11 kodeksu pracy).
Należy się ono w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku umów na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy – za dwa tygodnie. Oznacza to, że pracownik na angażu bezterminowym powinien otrzymać odszkodowanie za trzy miesiące (art. 36 § 1 pkt 3 k.p.), a ten drugi za dwa tygodnie.
Jak ekwiwalent
Tego rodzaju odszkodowania liczymy według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop (§ 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta