Gdy powódź zabrała faktury, zawiadom fiskusa
Podatnicy, którzy w wyniku zalania utracili faktury i rachunki, powinni powiadomić o tym urząd skarbowy i przystąpić do odtworzenia dokumentacji. W przeciwnym razie mogą mieć problemy. Ich skutkiem może być nawet oszacowanie podstawy opodatkowania
Jednym z podstawowych obowiązków ciążących na podatnikach jest przechowywanie dokumentacji podatkowej aż do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Taki obowiązek w odniesieniu do ewidencji prowadzonej dla celów podatkowych oraz wszystkich dokumentów związanych z tym rozliczeniem nakłada art. 112 ustawy o VAT.
Również ordynacja podatkowa zobowiązuje podatników prowadzących księgi podatkowe do przechowywania ich wraz ze związanymi z nimi dokumentami do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego (art. 86).
Oznacza to, że podatnicy powinni zabezpieczyć dokumentację przez okres pięciu lat, gdyż tyle co do zasady wynosi termin przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Kolejny obowiązek związany z przechowywaniem dokumentacji podatkowej zawiera § 21 ust. 1 rozporządzenia z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 212, poz. 1337 ze zm.).
Zgodnie z tym przepisem podatnicy są zobowiązani przechowywać oryginały i kopie faktur oraz faktur korygujących, a także duplikaty tych dokumentów do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Dokumenty te przechowuje się w oryginalnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta