Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czeka nas lato górniczych protestów

16 czerwca 2010 | Ekonomia | Karolina Baca
W tym roku górnicy nie protestują w sprawie podwyżek. Chcą za to bronić najsłabszej kopalni w Polsce przed zamknięciem. Ale zatrzymując zakłady wydobywcze, pogorszą ich sytuację.
źródło: Rzeczpospolita
W tym roku górnicy nie protestują w sprawie podwyżek. Chcą za to bronić najsłabszej kopalni w Polsce przed zamknięciem. Ale zatrzymując zakłady wydobywcze, pogorszą ich sytuację.

Pierwszą demonstrację związkowcy planują przed siedzibą Kompanii Węglowej 23 czerwca. Przyczyną protestów są m.in. plany zamykania nierentownych zakładów i prywatyzacji. Dzień postoju kopalni kosztuje ok. 3 mln zł

Górnictwo węgla kamiennego zatrudnia 114 tys. ludzi. Atmosfera w branży jest coraz bardziej napięta. – W 2003 r., gdy chciano likwidować cztery kopalnie, był marsz gwiaździsty na siedzibę Kompanii Węglowej (KW). Teraz bronimy Halemby-Wirka na pikiecie przed Kompanią – mówi „Rz” Dominik Kolorz, szef górniczej „S”, dodając, że chodzi o kilka tysięcy miejsc pracy.

Przyszłość kopalń Halemba-Wirek i Rydułtowy-Anna (obie w Kompanii), generujących łącznie 400 mln zł strat rocznie, jest niepewna. Halemba przez cztery lata przyniosła 1 mld zł straty netto (Kompania, największa spółka górnicza w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8649

Spis treści
Zamów abonament