Zleceniobiorca też musi mieć zapewnione bezpieczne warunki
Nie tylko pracownicy muszą mieć zagwarantowane bezpieczne i higieniczne warunki pracy czy otrzymać odzież i obuwie robocze albo odbyć badania lekarskie. Dotyczy to również przyjmujących zlecenia
Kiedy takie warunki muszą otrzymać zleceniobiorcy?
Szukając odpowiedzi, trzeba sięgnąć do postanowień art. 304 § 1 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 k.p., osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.
W świetle tego przepisu pracodawca, powierzając wykonywanie niektórych prac osobom fizycznym w ramach umowy cywilnoprawnej jest zobowiązany zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jednocześnie przepis nie daje wskazówek, w jaki sposób ten obowiązek ma być zrealizowany.
Ochrona zdrowia
Powołany art. 207 § 2 k.p. mówi, że pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki, a w szczególności m.in.:
- organizować pracę w sposób zapewniający BHP,
- zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad BHP, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta