Polowanie na pancernik „Potiomkin”
11 dni buntu na pancerniku „Kniaź Potiomkin Tawriczeski” zostało w Związku Sowieckim zmitologizowane do niebywałych rozmiarów i uznane za forpocztę nadchodzącej rewolucji.
Ku czci potiomkinowców stawiano pomniki, pisano wiersze i prace naukowe, a Sergiusz Eisenstein o rewolcie na Morzu Czarnym nakręcił w 1925 r. film po dziś dzień nazywany „kamieniem milowym” w dziejach kinematografii. Tej – jak powiadał Lenin – najważniejszej ze sztuk.
Nawiasem mówiąc, Włodzimierz Iljicz Uljanow w końcu lipca 1905 r. spotkał się w swym genewskim mieszkaniu z przywódcą buntu marynarzy „Potiomkina” Afanasijem Nikołajewiczem Matiuszenką. Usłyszał wtedy prawdziwą historię wydarzeń na legendarnym już okręcie, ale mógł się też przekonać, że Matiuszence daleko i do bolszewików, i do innych partii. Odtąd, konsekwentnie – jak pisze Neal Bascomb w niedawno przełożonym i wydanym w Polsce „Czerwonym buncie” (Znak, Kraków 2010) – „jego rola była starannie umniejszana, a popełniane przez niego błędy – wyolbrzymiane. Niejedna radziecka książka historyczna utrzymuje, że rokosz zakończył się kapitulacją, bowiem Matiuszenko nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta