Homo sapiens zamiast siebie obwinia bezmyślne bobry
Powódź zrobiła z bobrów kozły ofiarne. A one lepiej od nas wiedzą, jak radzić sobie z wodą
Skala zniszczeń po powodzi jest przytłaczająca. Przytłaczająca jest również liczba oskarżeń, jakie pod adresem organizacji ekologicznych, bobrów i sieci Natura 2000 formułują urzędnicy i hydrolodzy. W ten sposób jedni starają się zrzucić z siebie odpowiedzialność za lata zaniedbań i błędów proceduralnych, a drudzy forsują swoje przestarzałe koncepcje ochrony przeciwpowodziowej.
Głównym zarzutem jest blokowanie budowy lub modernizacji wałów przeciwpowodziowych. Osoby wysuwające takie oskarżenia wydają się nie wiedzieć, że gdyby dokumentacja tych inwestycji była przygotowana zgodnie z wymogami prawa, żadnej z nich nie można byłoby zablokować. Zasiadający w samorządowych kolegiach odwoławczych i wojewódzkich sądach administracyjnych prawnicy nie wydają decyzji w oparciu o własne widzimisię, tylko stosują się do przepisów.
Wycelować w bobra
Przekonanie panujące w Polsce o mocy wałów jako środka ochrony przeciwpowodziowej jest anachroniczne. W Europie Zachodniej już dawno zauważono, że masowe obwałowywanie rzek powoduje jeszcze wyższe spiętrzenie wody w korycie, a także zwiększa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta