Za niedociągnięcia firma musi płacić
Kary umowne nie muszą równo obciążać zamawiającego i wykonawców. Organizator przetargu znajduje się na uprzywilejowanej pozycji, gdyż świadczenia z jego strony mają przede wszystkim charakter pieniężny
Umowy o zamówienia publiczne są w zasadzie w pełni regulowane przepisami kodeksu cywilnego. Dotyczy to również kar umownych. Jeszcze kilka lat temu postanowienia dotyczące tych ostatnich były obligatoryjną częścią umów.
Jednak ustawodawca odstąpił od tego obowiązku i obecnie to, czy kary umowne są przewidziane umową czy też nie, zależy wyłącznie od zamawiającego. W praktyce sam fakt wpisywania kar umownych obciążających wykonawcę do treści umów jest wciąż powszechny, jednak postanowienia poszczególnych umów różnią się od siebie radykalnie.
Kiedy informować
Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 16 prawa zamówień publicznych (dalej: pzp) specyfikacja istotnych warunków zamówienia (dalej: siwz) musi zawierać istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, ogólne warunki umowy albo wzór umowy, jeżeli zamawiający wymaga od wykonawcy, aby zawarł z nim umowę w sprawie zamówienia publicznego na takich warunkach.
Zamawiający ma więc wybór i może w treści siwz umieścić wzór umowy lub istotne postanowienia umowy. Umieszczenie wzoru umowy usztywnia jego pozycję, sugerując wykonawcom niezmienność i trwałość tego dokumentu, aż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta