Firmy mogą korzystać z pożyczek i gwarancji
Środki europejskie to nie tylko bezpośrednie bezzwrotne granty. To także specjalne programy poręczeniowe i kapitałowe ukierunkowane na wspieranie młodych, innowacyjnych firm
Najczęściej fundusze europejskie dla firm kojarzą się z konkursami, w których przedsiębiorcy walczą o dotacje. Gdy je zdobędą, realizują projekt, rozliczają otrzymane zaliczki bądź na koniec występują o refundację części kosztów. Jednak bezpośrednie wsparcie dla przedsiębiorców to nie wszystko. Znaczna część środków unijnych zasila także rachunki różnego typu funduszy poręczeniowych, kapitałowych (w tym kapitału podwyższonego ryzyka) i pożyczkowych.
Wbrew pozorom to dobre rozwiązanie. W ten sposób europejskie pieniądze mogą trafić do większej liczby firm i wspierać te najbardziej innowacyjne (często ryzykowne), na które z definicji trudniej uzyskać finansowanie w tradycyjny sposób, czyli korzystając z kredytów bankowych.
Z inicjatywą JEREMIE
Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises (JEREMIE) to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ma na celu poprawę dostępu do finansowania tych podmiotów w regionach Unii Europejskiej.
Głównym jej zadaniem jest stworzenie korzystniejszych warunków rozwoju przedsiębiorczości w postaci pożyczek (w tym mikrokredytów), inwestycji kapitałowych w przedsiębiorstwa, które nie są notowane na Giełdzie Papierów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta