Wysokość kary pieniężnej jest limitowana
Pracownikowi, który narusza porządek w pracy, szef może wymierzyć karę. Ma do wyboru upomnienie, naganę lub skarcenie finansowe. To ostatnie nie może przekraczać określonej wysokości
Kodeks pracy pozwala na stosowanie przez wszystkich pracodawców kar regulaminowych wobec pracowników niezachowujących określonych zasad. Reguluje to art. 108 k.p.
Zgodnie z tym przepisem za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracodawca może stosować karę upomnienia i nagany.
Natomiast za nieprzestrzeganie przez zatrudnionego przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy pracodawca może również stosować karę pieniężną.
Nie ma przymusu
Za każdym razem wymierzanie kary jest prawem, a nie obowiązkiem firm. Konieczności nałożenia kary nie ma nawet wówczas, gdy pracownik dał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta