Drobne błędy nie dyskwalifikują ewidencji
Tylko prawidłowo prowadzone ewidencje gwarantują, że ewentualna kontrola nie będzie ustalać dochodu w drodze szacowania
W sytuacji gdy dojdzie do sporu z fiskusem, księgi podatkowe mają szczególne znaczenie dla przedsiębiorcy. To dlatego, że prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów. Tak stanowi art. 193 § 1 ordynacji podatkowej.
Kolejny paragraf tego przepisu wskazuje, że księgi uważa się za rzetelne, jeżeli dokonywane w nich zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty. Paragraf 3 mówi natomiast, że księgi są niewadliwe, jeśli prowadzone były zgodnie z zasadami wynikającymi z odrębnych przepisów.
Organy podatkowe mogą nie uznać za dowód ksiąg, które są prowadzone nierzetelnie lub w sposób wadliwy. Jednak nie zawsze. Organ podatkowy nie może pominąć ksiąg, które prowadzone są w sposób wadliwy, jeżeli nieprawidłowości nie mają istotnego znaczenia dla sprawy.
Konieczny protokół
Zgodnie z art. 193 § 6 ordynacji podatkowej, jeżeli organ podatkowy stwierdzi, że księgi podatkowe są prowadzone nierzetelnie lub w sposób wadliwy, to w protokole badania ksiąg określa, za jaki okres i w jakiej części nie uznaje ich za dowód. Jego odpis doręcza stronie, która w ciągu 14 dni może wnieść zastrzeżenia do zawartych w nim ustaleń, przedstawiając jednocześnie dowody, które umożliwią organowi podatkowemu prawidłowe określenie podstawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta