Szef zapewnia napoje nie tylko latem
Dystrybutor z wodą do picia powinien być dostępny dla wszystkich zatrudnionych przez okrągły rok. Firma nie musi od jego wartości płacić podatku i składek.
Kodeks pracy w art. 232 nakłada na pracodawcę zapewnienie załodze nieodpłatnie odpowiednich napojów, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Musi je dostarczyć pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych.
Choć w przepisach prawa pracy nie zdefiniowano „uciążliwości”, to przyjmuje się, że jest to „subiektywnie odczuwana lub dająca się stwierdzić obiektywnie reakcja organizmu na wykonywanie pracy, której intensywność przekracza granice obciążenia optymalnego, lub też reakcja na wykonywanie pracy o optymalnej intensywności, ale w warunkach środowiska pracy, których nie można uznać za optymalne” (tak www.portalbhp.pl).
Rodzaje napojów profilaktycznych oraz wymagania, jakie powinny spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania określa rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279).
To z niego wynika, że napoje powinny być udostępniane w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, a ich rodzaj i temperatura dostosowane do warunków wykonywania pracy, czyli odpowiednio zimne lub gorące w zależności od panującego mikroklimatu. Pracodawca nie może więc wydzielać czy ograniczać napojów.
Rodzaje prac
Pracodawca zapewnia napitki pracownikom zatrudnionym:
1) w warunkach gorącego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta