Ważne dla kogo transportujesz towar przez granicę
Sposób rozliczenia VAT od usług międzynarodowego transportu towarów zależy głównie od tego, kto jest ich odbiorcą. Znaczenie może mieć tu także ich przeznaczenie
Od 1 stycznia 2010 r. określając miejsce świadczenia – i tym samym opodatkowania – usług transportu międzynarodowego towarów, należy wziąć pod uwagę dwie regulacje:
- zasadę ogólną, jeżeli nabywcą naszych usług jest podatnik,
- wyjątek, jeżeli nabywcą naszych usług jest niepodatnik.
Gdy odbiorcą jest niepodatnik
Zgodnie z art. 28f ustawy o VAT w przypadku świadczenia na rzecz niepodatników:
- usług transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich – miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna (przy czym miejsce rozpoczęcia transportu to takie, w którym faktycznie transport się rozpoczyna, niezależnie od pokonanych odległości do miejsca, gdzie znajdują się towary, a miejsce zakończenia transportu to takie, w którym faktycznie ów transport się kończy),
- pozostałych usług transportu towarów – miejscem świadczenia jest miejsce, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.
Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym do ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług międzynarodowego transportu środkami transportu morskiego lub lotniczego jest Polska (są istotne wątpliwości co do zgodności tej regulacji z prawem UE).
Gdy odbiorcą jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta