Jak skorygować fakturę dla rolnika
Nabywca produktów rolnych wystawia szczególną fakturę VAT RR. Zdarza się, że trzeba ją skorygować. Z przepisów nie wynika jednak, jak to zrobić
Korekta faktury może być konieczna np. w razie stwierdzenia pomyłek w treści faktury, udzielania rabatu po wystawieniu faktury, zwrotu towaru czy podwyższenia ceny.
Niestety, przepisy ustawy o VAT nie regulują zasad wystawiania faktur korygujących do faktur VAT RR. Nie odsyłają również w tym zakresie do odpowiednich uregulowań rozporządzenia ministra finansów precyzującego zasady wystawiania faktur ani nie zawierają delegacji dla ministra finansów do uregulowania tej kwestii w drodze rozporządzenia.
Nie ma podstaw, by zakazywać
Organy podatkowe przyjmują jednak, że zakaz sporządzania faktur korygujących w stosunku do faktur VAT RR oznaczałby nierówne traktowanie podatników (tak interpretacje izb skarbowych: w Warszawie z 16 grudnia 2008 r., IPPP1/443-1799/08-5/AW; w Poznaniu z 17 grudnia 2008 r., ILPP2/443-868/08-2/GZ, oraz interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 23 sierpnia 2005 r., 1473/WV/443/211/ 142/2005/ SK).
Celem wystawiania takich faktur jest przede wszystkim usuwanie nieprawidłowości, które wystąpiły w fakturach pierwotnych, a także uaktualnianie dokumentów w związku ze zmianą cen towarów (udzielenie rabatu lub bonifikaty; podwyższenie ceny). Dlatego nie ma racjonalnych przesłanek, aby odmawiać prawa do skorygowania faktury VAT RR. W konsekwencji organy podatkowe akceptują możliwość korekty takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta