Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy pan i pani powinni pracować równie długo

15 lipca 2010 | Prawo | Magdalena Januszewska

Niższy wiek emerytalny kobiet skutkuje tym, że należne im świadczenia w nowym systemie są niższe niż przysługujące mężczyznom

Dziś Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem o stwierdzenie niekonstytucyjności art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, czyli przepisu różnicującego powszechny wiek emerytalny, wynoszący dla kobiet 60, a dla mężczyzn 65 lat. Wniosek w 2007 r. wniósł rzecznik praw obywatelskich.

Jego zdaniem utrzymanie w nowym systemie emerytalnym niższego wieku kobiet oznacza ich dyskryminowanie. Krócej oszczędzają na emeryturę, a dłużej ją pobierają. Ich świadczenia są niższe niż mężczyzn. Kobieta w wieku 60 lat dostanie dwie trzecie emerytury mężczyzny, który otrzyma ją w wieku 65 lat.

Wynika to ze sposobu obliczania nowych emerytur. Zgromadzone składki (i kapitał początkowy) dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia w momencie przechodzenia na emeryturę. Wskaźnik dalszego trwania życia jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8674

Spis treści
Zamów abonament