Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas zatrzymany w dworku

15 lipca 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Monika Małkowska
Bronisława Rychter-Janowska „Dworek jesienią”
źródło: Archiwum „Mówią wieki”
Bronisława Rychter-Janowska „Dworek jesienią”
Bronisława Rychter-Janowska
źródło: Wikipedia
Bronisława Rychter-Janowska

Za życia znajdowała się w centrum kulturalnej elity Galicji. Jej prace trafiały do muzeów Krakowa, Warszawy, Lwowa i Rzymu; kupowali je m.in. Helena Modrzejewska i Ignacy Paderewski.

Mimo sukcesów zmarła w Krakowie w wieku 85 lat w całkowitym zapomnieniu. Dopiero po upływie prawie półwiecza jej twórczość ponownie stała się modna. Dlaczego? Bo znów w centrum powszechnych zainteresowań jest szlachecki dworek – znak i symbol Polski. Miniatura kraju: nasza godność, tradycje i sentymenty. Nasza przeszłość wyrażona w architekturze.

Bronisława Rychter-Janowska stała się idealną łączniczką między czasem minionym a międzywojniem. Trzeba pamiętać, że po I wojnie Polska odradzająca się po dziesięcioleciach niewoli potrzebowała dowodów potwierdzających narodową krzepę, żywotność dawnych tradycji oraz… narodowy optymizm.

Rychter-Janowska nie propagowała nowoczesności. Przeciwnie, jej realistyczno-impresyjna sztuka zdawała się należeć do przeszłości. Jednak ponad nowatorstwo liczyło się przesłanie tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8674

Spis treści
Zamów abonament