Konspiratorzy przygotowują powstanie
Polsko-rosyjska wojna z 1792 roku w obronie Konstytucji 3 maja i reform Sejmu Czteroletniego pomimo polskich zwycięstw pod Zieleńcami i Dubienką zakończyła się dla Rzeczypospolitej niepowodzeniem.
Gdy w kraju okrojonym w 1793 roku rozbiorem dokonanym przez Rosję i Prusy do władzy doszli zależni od carycy Katarzyny II twórcy konfederacji targowickiej, niemal od razu podjęto działania zmierzające do wzniecenia powstańczego zrywu i odzyskania suwerenności. Przygotowaniami tymi kierował z przychylnej dla Polaków Saksonii, gdzie zgromadziła się większość patriotycznej emigracji polskiej, triumwirat złożony z Tadeusza Kościuszki, Hugona Kołłątaja i Ignacego Potockiego.
Organizowane przez sprzysiężenie wojskowych i cywilów powstanie antyrosyjskie od samego początku miało objąć także ziemie litewskie. Na naradzie spiskowców, która odbyła się 11 września 1793 r. na przedmieściach Krakowa, w obecności Tadeusza Kościuszki ustalono, że powstanie rozpocznie się w Krakowie, a następnie wybuchnie w Warszawie i Wilnie.
Najważniejsze ośrodki na Litwie – Wilno, Grodno, Kowno i Nowogródek po drugim rozbiorze pozostały w granicach Rzeczypospolitej. Na tych terenach stacjonowało na początku 1794 roku prawie 12 tys. żołnierzy polskich. Mieli oni stać się bazą i głównym zrębem przyszłych wojsk powstańczych. Konspiracja niepodległościowa na ziemiach litewskich, której centrum stanowiło liczące ponad 21 tys. mieszkańców Wilno, powstała w połowie 1793 roku. Jej głównym organizatorem był obywatel tego miasta Piotr Grozmani, który działał w porozumieniu z konspiracją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta