Trzeba podzielić się z fiskusem wynagrodzeniem
Ustępując miejsca na rzecz innej osoby, dotychczasowy abonent często żąda określonej odpłatności. Skutki, jakie wywoła to w podatkach, zależą m.in. od tego, czy domena związana jest z działalnością gospodarczą
Umowy o rejestrację i utrzymanie domeny zawierane są pomiędzy ubiegającym się o zarejestrowanie określonej nazwy jako domeny internetowej (abonent) oraz podmiotem, który zobowiązuje się do rejestracji i utrzymania domeny (registrar). W Polsce dokonującym rejestracji i utrzymującym domeny jest NASK.
Rejestracja oznacza przyporządkowanie wybranej przez rejestrującego nazwy do wskazanej domeny wyższego stopnia (czyli np. .pl albo .com), dzięki czemu otrzymujemy domenę o budowie: „nazwa domeny”.pl albo „nazwa domeny”.com. Tak zbudowane oznaczenie przypisane zostaje wskazanemu przez rejestrującego adresowi IP komputera i wprowadzone do światowego systemu oznaczeń domenowych.
Dzięki temu zabiegowi określone wyrażenia o budowie np. „nazwadomeny.pl” uzyskują status adresu domenowego, którym można się posługiwać w Internecie. Taki adres stanowi podstawę budowy adresu poczty elektronicznej czy też adresu usługi WWW i jest podstawą komunikacji oraz udostępnia treści w Internecie.
Każdy ma inne obowiązki
System rozpoznawania urządzeń w sieci według adresów IP zakłada unikalność każdego adresu, a zatem również będący jego odpowiednikiem system adresów domenowych oparty jest na zasadzie niepowtarzalności (ogólnoświatowa wyłączność na posługiwanie się tą nazwą w ramach zarejestrowanej domeny). Utrzymanie takiego stanu rzeczy jest obok samej rejestracji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta