Kandydat na rodzinę zastępczą musi odbyć szkolenie
Trzeba znać nie tylko wybrane elementy pedagogiki czy psychologii rozwojowej i wychowawczej, aby zostać rodziną zastępczą. Należy również poznać przepisy dotyczące praw dziecka i zasady finansowania placówek opiekuńczych
8 lipca 2010 r. weszły w życie przepisy wydanego przez ministra pracy i polityki społecznej rozporządzenia z 4 czerwca 2010 r. w sprawie rodzin zastępczych (DzU nr 110, poz. 733). Jego przepisy określają m.in. tryb przygotowania kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych oraz zakres programowy szkoleń, jakie odbyć muszą ci, którzy chcą prowadzić placówki rodzinne oraz rodziny zastępcze, w tym również zawodowe, niespokrewnione z dzieckiem.
Warunki dla kandydata
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone zarówno małżonkom, jak i osobie niepozostającej w związku małżeńskim. Warunkiem jest to, aby osoby te dawały rękojmię należytego wykonywania zadań takiej rodziny.
Ponadto osoby te muszą bezwarunkowo posiadać stałe miejsce zamieszkania na terytorium RP, korzystać z pełni praw cywilnych (zdolność do czynności prawnych) i obywatelskich (nie mogą być pozbawione praw publicznych).
Rodziny zastępczej nie mogą również stworzyć osoby, które są lub były pozbawione władzy rodzicielskiej, których władza rodzicielska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta