Już od jutra obowiązują nowe zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych
16 lipca wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące reguł, na jakich podwładni mogą się dokształcać. Nowela dostosowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca ubiegłego roku
Skąd zmiana? W wyroku z 31 marca 2009 r. (K 28/08) TK stwierdził niezgodność art. 103 k.p. z konstytucją. Przepis ten nakłada na pracodawcę obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Jednocześnie upoważnia dwóch ministrów do wydania rozporządzenia ustalającego zakres i warunki, na jakich pracodawca ułatwia pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Upoważnienie to pozbawione było jednak wytycznych. A to stanowi wystarczający warunek uznania niekonstytucyjności upoważnienia. Zakwestionowany przepisprzestał obowiązywać 11 kwietnia 2010 r.
Od jutra natomiast zaczynają obowiązywać nowe regulacje w tym zakresie. Tym razem w ustawie – Kodeks pracy, a nie w rozporządzeniu, zawarte zostały istotne elementy stosunku między pracodawcą a pracownikiem w zakresie ich praw i obowiązków związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracownika.
A to oznacza zbędność konstruowania upoważnienia ustawowego do wydania rozporządzenia. Jak zatem brzmią nowe przepisy?
Inicjatywa lub zgoda
Do kodeksu pracy dodano kilka nowych artykułów. Pierwszy z nich to art. 1031. Przepis ten definiuje, czym jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z nim przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. O podnoszeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta