Dziś zadania nad Odrą, jutro nad Bugiem
INTERPRETACJE | GIP: pracujący każdego dnia gdzie indziej mogą mieć miejsce pracy na terenie całego kraju. Nie dotyczy to osób, które część obowiązków wykonują w siedzibie zakładu
Tak wynika z nowego stanowiska Głównego Inspektoratu Pracy. To zasadnicza zmiana dotychczasowych poglądów urzędu. Jeszcze do niedawna twierdził on, że miejsca pracy nie można określać tak szeroko jak teren całej Polski, bo w istocie pozostaje ono nieokreślone i wtedy jest nim siedziba pracodawcy (GNP-152/302-4560-274/07/PE).
Nie wszyscy eksperci z tym się zgadzali, a z czasem ich wątpliwości potwierdził Sąd Najwyższy. W uchwale podjętej w składzie siedmiu sędziów z 19 listopada 2008 r.(II PZP 11/08) przyznał, że określenie stałego miejsca pracy zależy od jej charakteru i specyfiki .
Mimo że sprawa dotyczyła kierowców, szerokim echem odbiła się także w innych zawodach, i to nie tylko tak mobilnych jak przedstawiciele handlowi. Odwołując się do orzecznictwa SN, miejsca pracy na „teren całej Polski” zaczęto zmieniać także takim osobom,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta