NSA nakazuje doliczać do przychodów wartość nieodpłatnego świadczenia
Pozapłacowe świadczenia oferowane przez firmy takie, jak prywatna opieka medyczna, spotkania czy wyjazdy integracyjne, stają się coraz popularniejszą formą motywowania pracowników. Niestety, nie zawsze wiadomo, jak je rozliczać
Niejasności związane są głównie z tym, czy istnieje konieczność przypisania pracownikom przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń, co w praktyce wiązałoby się z koniecznością ich opodatkowania podatkiem dochodowym.
Skąd biorą się wątpliwości…
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku pracy uważa się nie tylko wynagrodzenie, ale również wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty. Za przychód uznaje się też świadczenia pieniężne, które pracodawca ponosi za pracownika, a także wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Pojęcie przychodu pracownika powinno być zatem rozumiane szeroko, w związku z czym każda korzyść uzyskana przez pracownika od pracodawcy może rodzić obowiązek podatkowy na gruncie PIT.
Sprawa nieco się komplikuje w przypadku świadczeń nieodpłatnych. Wynika to z faktu, że według regulacji prawnych, ażeby pieniądze i wartości pieniężne mogły być traktowane jako przychód, wystarczy, by były postawione do dyspozycji podatnika, natomiast świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia mogą być uznane za przychód jedynie po ich faktycznym otrzymaniu.
Tym samym – w przypadku świadczeń nieodpłatnych – o przychodzie pracownika można mówić jedynie wtedy, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta