Kobiety myślą o pięknie
Najaktywniejszy polski palindromista jest teoretykiem pola elektromagnetycznego na Politechnice Warszawskiej. Prof. Tadeusz Morawski ułożył już kilka tysięcy palindromów
W ydany niedawno „A kilku tu klika” to już jego czwarty zbiór zabaw słownych (autorskich tomów wydał do tej pory pięć). Utworzył też w Nowej Wsi koło Serocka pierwsze i jedyne na świecie nieoficjalne Muzeum Palindromów. Profesor spędza w tamtej okolicy kilka dni każdego tygodnia i pisze.
Palindromy to słowa, które czyta się tak samo wprost i wspak. Jako pierwszy w polskiej literaturze zwrócił na nie uwagę Jan Kochanowski w wierszu „Raki”. Tworzyli je m.in. James Joyce, Michaił Bułhakow, Walery Briusow.
Nie w każdym języku jest tak samo łatwo – czy może trudno – pisać palindromy.
– W rosyjskim ich tworzenie ułatwia to, że „sz” i „cz” to jedna litera – wyjaśnia profesor. Tak samo łatwiej jest w chińskim i japońskim – w językach, w których istnieją ideogramy. Trudno jest palindromistom angielskim ze względu na przedimki, ale Anglicy często oszukują i zamiast określonego „the” stosują nieokreślony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta