Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd sprawdzi, czy można wystąpić z pozwem

16 lipca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Joanna Jasiewicz Bartosz Romanowski
źródło: Rzeczpospolita

Po wniesieniu powództwa na podstawie przepisów ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, sąd ustali, czy w tym trybie można w ogóle czegoś żądać

Badanie to sąd przeprowadza na podstawie pozwu i załączonych do niego dokumentów oraz – jak się wydaje – odpowiedzi na pozew pozwanego. Zgodnie bowiem z art. 207 § 1 k.p.c. pozwany przed pierwszą rozprawą może wnieść odpowiedź na pozew. W postępowaniu grupowym pierwszą rozprawą jest ta, na której sąd rozstrzyga o dopuszczalności postępowania grupowego.

Dlatego już przed tą rozprawą pozwany powinien wnieść odpowiedź na doręczony mu wcześniej pozew. W odpowiedzi tej pozwany powinien podnieść zarzuty wskazujące na niedopuszczalność przeprowadzenia postępowania grupowego, takie jak np. niewłaściwy rodzaj spraw, których dotyczy pozew.

Sąd orzeka o dopuszczalności postępowania grupowego z urzędu. A zatem z urzędu zobowiązany jest wziąć pod uwagę okoliczności warunkujące dopuszczalność powództwa w postępowaniu grupowym. Niemniej, istotną rolę w badaniu przez sąd tej dopuszczalności odgrywać będzie odpowiedź na pozew, która poza tym, że powinna być złożona do sądu przez profesjonalnego pełnomocnika, powinna też wskazywać na ewentualną niedopuszczalność postępowania grupowego.

Decyzja sądu

Po przeprowadzonym badaniu sąd na rozprawie orzeka albo o odrzuceniu pozwu, albo o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, w zależności od tego, czy stwierdzi, że droga postępowania grupowego nie jest lub jest dopuszczalna. Sąd wydaje w tej sprawie postanowienie, na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8675

Spis treści
Zamów abonament