Lepiej nie czekać na wyrok i dogadać się z pracownikiem
Pracodawca i podwładny powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy. To nie tylko zasada kodeksowa, ale także oszczędność czasu i pieniędzy
Spór między pracownikiem i pracodawcą może się zakończyć bez konieczności wydawania wyroku i prowadzenia egzekucji komorniczej. Dzieje się tak, jeśli strony konfliktu będą gotowe do kompromisu i zawarcia ugody – pozasądowej lub sądowej.
Komisja pojednawcza
Podstawowym zadaniem komisji pojednawczych jest polubowne załatwianie sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy. Komisje mogą rozpatrywać jedynie roszczenia pracowników wobec pracodawców. Powoływane są wspólnie przez pracodawców i zakładowe organizacje związkowe.
Gdy u danego pracodawcy nie działa żadna zakładowa organizacja związkowa, skład komisji ustala pracodawca po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników. Komisja nie ma uprawnień, aby rozstrzygnąć spór, tzn. orzec, kto ma rację. Może jednak nakłaniać strony do zawarcia ugody. Działa więc jak mediator, który w razie osiągnięcia porozumienia spisuje treść ugody.
Gdyby postępowanie przed komisją pojednawczą nie doprowadziło do rozstrzygnięcia konfliktu, pracownik ma 14 dni od zakończenia postępowania na zgłoszenie żądania przekazania sprawy do sądu pracy (art. 254 kodeksu pracy). W takiej sytuacji wniosek o rozpoznanie sprawy przed komisją zastępuje pozew.
Bez udziału Temidy
Pracodawca i pracownik mogą w drodze indywidualnych negocjacji rozstrzygnąć istniejący między nimi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta