Lotos i inne delicje Mantui
Kto by przypuszczał, że lotos stanie się symbolem włoskiego miasta? Latem te egzotyczne kwiaty unoszą się nad wodami, które niegdyś broniły dostępu do Mantui
Lotos kojarzy się raczej z południowo-wschodnią Azją, gdzie jest świętą rośliną buddyzmu i hinduizmu. Jego kwiat symbolizuje czystość, spokój ducha, piękno, elegancję i doskonałość. Inne części lotosu stosuje się w orientalnej kuchni – bez nadziewanych pastą z ziaren lotosu ciasteczek księżycowych Chińczycy nie wyobrażają sobie Święta Środka Jesieni. Kłącze lotosu, przypominające konsystencją ziemniak, jest składnikiem sałatek i zup. Po wysuszeniu mieli się je na mąkę.
Właśnie z myślą o zastosowaniach kulinarnych lotosu doktor nauk przyrodniczych z Uniwersytetu Parmeńskiego Maria Pellegreffi zasadziła w 1921 roku pierwsze kłącza tej rośliny na dnie Lago Superiore, jednego z trzech jezior, nad którymi leży Mantua. Lotos jednak zupełnie nie przyjął się we włoskiej kuchni. Nadzwyczaj dobrze przyjął się natomiast w mantuańskich wodach. Skolonizował jezioro i rozprzestrzenił się na bagnistą dolinę rzeki Mincio, ku utrapieniu przyrodników, bo zaburza równowagę w pobliskim parku krajobrazowym Parco Regionale del Mincio.
Nawet najwięksi przeciwnicy obecności lotosu w Mantui przyznają jednak, że kwitnie pięknie. A jego amatorzy latem pływają po Lago Superiore, podziwiając z bliska różowe kwiaty nad olbrzymimi (ponad metr średnicy) liśćmi. Zamiast pokarmem dla ciała lotos stał się zatem pokarmem dla oczu. Egzotyczną przyprawą na duchowej uczcie, którą oferuje to pełne skarbów miasto w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta