Jubileuszówki nie doliczasz do odprawy
Podwładny, który traci posadę na podstawie przepisów o zwolnieniach grupowych, dostaje odprawę. Jej wysokość jest określoną równowartością wynagrodzenia. Nie wliczamy tu wszystkich jego składników
O tym, że zwolnionemu w ramach grupowych redukcji należy się odprawa, powszechnie wiadomo. Tylko jaka? Różna. Jej wysokość zależy od zakładowego stażu pracy. Zwalniany dostanie jednomiesięczne wynagrodzenie, gdy był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata.
Równowartość dwóch wynagrodzeń należy się temu, kto w firmie przepracował od dwóch do ośmiu lat. Osoby zatrudnione minimum osiem lat powinny otrzymać trzymiesięczne pobory.
Jak przy ekwiwalencie
Wysokość odprawy ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Czyli jak? Zgodnie z § 14 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.) ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się, stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, ale z pewnymi modyfikacjami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta