Dużo łatwiej jest zmodyfikować angaż, niż założyć nową spółkę
Podwładnym odbywającym długie podróże służbowe zmień miejsce pracy. Dzięki temu zastosujesz przepisy o delegowaniu, nie zakładając w innym kraju ani oddziału, ani odrębnej firmy
– Przedsiębiorca prowadzący firmę budowlaną w Polsce realizuje budowy w Słowacji. Pracują na nich pracownicy zatrudnieni w naszym kraju, których szef – na czas tej pracy – wysyła w podróż służbową. Właściciel firmy zastanawia się nad założeniem w Słowacji oddziału lub niezależnej spółki.
Załóżmy, że od stycznia do lipca zatrudnieni pracują w Polsce, a od sierpnia do końca roku w oddziale słowackim. I druga sytuacja. Przyjmijmy, że właściciel założy w Słowacji niezależną spółkę, w której zatrudniani dotychczas w kraju polscy pracownicy podejmą pracę analogicznie od sierpnia.
Jak w obydwu przypadkach (oddziału i niezależnej spółki) wyglądają rozliczenia składkowo-podatkowe wynagrodzeń? Czy na czas wysłania do pracy w oddziale zatrudnieni w Polsce muszą wziąć bezpłatny urlop? – pyta czytelnik.
Wszystko wskazuje na to, że polski przedsiębiorca podpisał ze słowacką firmą kontrakt na roboty budowlane. Na skutek tego wyjeżdżający do Słowacji pracownicy spędzają tam większość swojego czasu pracy, mimo że miejsce pracy mają w Polsce.
Nie dziwi zatem, że ich pobyt za granicą jest traktowany jako podróż służbowa. Z nią bowiem mamy do czynienia wtedy, gdy zatrudniony wykonuje zadania służbowe poza stałym miejscem pracy lub siedzibą pracodawcy. Tak stanowi art. 775 kodeksu pracy.
Wystarczy dać aneks
Czytelnik rozważa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta